صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

پوکی استخوان یا قاتل خاموش

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی اسفراین ، 20 اکتبر برابر با 28 مهرماه روز جهانی استئوپروز یا همان پوکی استخوان  نامیده شده است.
بیماری پوکی استخوان  یکی از پنج بیماری کشنده دنیا است و شکستگی های ناشی از آن هر سال هزینه های بسیاری را بر سیستم های بهداشتی ودرمانی کشورها تحمیل می کند، به موجب  این اهمیت هرساله  20 اکتبر برابر با 28 مهرماه روز جهانی استئوپروز یا همان پوکی استخوان  نامیده شده است.
پوکی استخوان یا استئوپروز به کاهش توده استخوانی و ضعیف و سست شدن بافت استخوان گفته می شود که این حالت سرانجام باعث شکستن استخوان می شود.
کارشناس بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی اسفراین در این باره می گوید : نمای ریز استخوان مثل کندوی عسل دارای تیغه هایی با فضاهای مشخص است، هنگامی که پوکی استخوان رخ می دهد فضای بین این تیغه ها بزرگتر شده و استخوان  دارای فضای خالی می شود ، بدین ترتیب استخوان نازک و شکننده شده و با کوچکترین ضربه و یا حتی خود به خود می شکند.
مریم سلطانی گفت : بیماری پوکی استخوان را قاتل خاموش می نامند چون در مراحل اولیه علامتی ندارد و همین عامل تشخیص بیماری را با مشکل مواجه میکند.
وی درد شدید کمر،  قوز پشت که موجب انحنای پشت می شود و کوتاه شدن قد نسبت به دوران جوانی را از علائم این بیماری عنوان کرد و گفت : علت این بیماری عدم تعادل بین ساخت استخوان جدید و برداشت استخوان قدیمی در بدن است.
این کارشناس بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی با بیان اینکه اگرچه ژنتیک و وراثت نقش مهمی در ابتلا به این بیماری دارد اما با تغذیه مناسب و فعالیت فیزیکی در دوران نوجوانی و جوانی، و فعالیت فیزیکی بانوان در دوران بارداری و شیردهی و همچنین پرهیز از مصرف سیگار، الکل، پفک، نوشابه گازدار و قهوه زیاد می‌تواند به افزایش تراکم استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان در آینده کمک کند.
مریم سلطانی به همه ی افرادی که به سلامتی خود اهمیت می دهند توصیه کرد در برنامه غذایی خود لبنیات، میوه تازه، حبوبات و سبزیجات در کنار فعالیت فیزیکی را برای افزایش تراکم استخوان استفاده کنند.


١٣:١٥ - 1397/07/28    /    شماره : ٤٥٤٨    /    تعداد نمایش : ٥٠خروج