صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

تاکنون هیچ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو شناسایی نشده است.

به گزارش روابط عمومی معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی اسفراین در گفتگو با خبرنگار وبدا با بیان اینکه بیماری تب کریمه کنگو بیماری مشترک بین انسان و دام است که بومی کشور ایران است گفت : در شهرستان اسفراین تاکنون هیچ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو شناسایی نشده است.
دکتر نادر نیک پرست با اشاره به اینکه دام مبتلا به این بیماری بر خلاف انسان هیچ گونه علامتی ندارد افزود : برای پیشگیری از سرایت این بیماری به انسان باید ذبح دام در شرایط بهداشتی و کشتارگاه ها انجام شود.
وی گفت : امحاء و احشام دام نیز منبع آلودگی است و این مواد همراه با گوشت دام بعد از ذبح باید در دمای 4 درجه سردخانه تا 24 ساعت نگهداری شود.
معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی اسفراین همچنین از انتقال این بیماری به وسیله گزش کنه خبر داد و توصیه کرد : اگر کنه ای به بدن دام چسبیده باشد حتما با دستکش از بدن دام جدا شود.
دکتر نادر نیک پرست ، گاو، گوسفند و بز را از دام های اصلی انتقال این بیماری نام برد و افزود : پرندگان به این بیماری مقاومند و فقط شتر مرغ در مقابله با بیماری تب کریمه کنگوحساس است.
وی با اشاره به اینکه فرد مبتلا به این بیماری علائمی چون تب و تهوع را بعد از دوره کمون نشان می دهد که در وضعیت حاد آن چشم ، بینی ، گوارش و زیر پوست خونریزیمی کند گفت : درصد مرگ این بیماران 20 تا 40 درصد است که در کشور ما با توجه به هوشیاری برای مقابله با این بیماری این میزان به زیر 20 درصد رسیده است.
معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی اسفراین گفت : با توجه به کشندگی بالایی که این بیماری دارد، تنها پیشگیری بهترین راه مقابله با این بیماری است.


١٣:٥٥ - 1397/03/09    /    شماره : ٣٩٣٨    /    تعداد نمایش : ٨٢خروج